Päätös päätöksestä
Tällä kertaa Vain yksi bisnes-podcastin vieraana on Samppa Vilkuna, joka keskustelee Tompan ja Hempan kanssa päätöksenteosta ja sen merkityksestä.
Samppa on markkinoinnin ammattilainen, joka vetää markkinointitoimisto Supersonia, joka pelastaa maailmaa markkinointiviestinnän keinoin sekä Suomessa että Singaporessa. Vaikka Samppa on siis menestynyt kasvuyrittäjä, jolla on vuosikymmenten kokemus yritystoiminnasta ja sitäkin pidempi kokemus markkinoinnista, on Samppa Vielä yksi bisnes -podissa vieraana ennen kaikkea kirjailijana.
Samppa on kirjoittanut kirjan ’Päätös’ muun muassa Talouselämästä tutun toimittajan ja vanhan purjehduskaverinsa Katja Boxbergin kanssa. kirjan idea tuli siitä, että kysyttäisiin päätöksenteosta sellaisilta ihmisiltä, jotka niitä päätöksiä oikeasti tekevät. Kirjasta löytyykin Suomen creme de la creme, mitä kovan luokan johtajiin ja päätöksentekijöihin tulee. Mukana on pörssiyhtiöiden toimitusjohtajia, hallituksen puheenjohtajia ja menestyneitä yrityksen perustajia, joista kaikki kertovat omat näkemyksensä ja kokemuksensa päätöksenteosta.
EI yhtä tapaa tehdä päätöksiä
Kuten Samppa jaksossa kertoo, hän ja Katja suorastaan yllättyivät siitä, että haastateltavat eivät kertoneetkaan vain yhtä tapaa tehdä päätöksiä. Eri henkilöillä oli erilaisia tapoja tehdä päätöksiä ja eri yhtiöillä oli selkeästi erilaisia päätöksenteon kulttuureja. Kuulet jaksossa kun Samppa, Hemppa ja Tomppa vertailevat muutamia haastateltavia ja heidän kokemuksiaan omiinsa ja toisiin haastateltaviin.
Ihmisiin liittyvät päätökset olivat käytännössä kaikkien haastateltavien mielestä vaikeimpia päätöksiä. Jopa kokeneet ammattipäätöksentekijät kokivat, että esimerkiksi rekrytoinneissa ja irtisanomisissa oli tullut tehtyä virheitä. Usein päätös on tärkeää tehdä nopeasti ja ennen kuin kaikki tieto on saatavilla, ja se johtaa siihen, että päätös ei ole aina oikea. Usein kuitenkin huonompi ratkaisu olisi ollut jättää päätös tekemättä ja odottaa.
Onko kokenut päättäjä enemmän oikeassa, vai pelkästään hitaampi?
Podissa Samppa ja juontajamme käyvät läpi myös kokemuksen vaikutusta päätöksentekoon ja sen lopputuloksiin. Samppa käy läpi kirjasta eri päättäjien lausuntoja aiheeseen liittyen. Tiivistettynä kokemus voi tuoda enemmän viisautta päätöksiin, mutta pari kertaa epäonnistuneen päätöksen tehnyt päättäjä saattaa myös tulla varovaisemmaksi.
Kokemattomampi päättäjä ei mieti liian paljon epäonnistumisen kustannuksia, kun taas kokeneempi päätöksentekijä voi vaatia paljon enemmän tietoa ja haluta vähentää päätöksenteon riskiä. Täytyy myös muistaa, että päätöksenteon viivästyttäminen voi olla vaarallinen päätös itsessään.
Onko kokenut päättäjä enemmän oikeassa, vai pelkästään hitaampi?
Samppa avaa, että tärkein tapa kehittyä päätöksentekijänä on reflektoida rehellisesti omia päätöksiään. Päätöksien oikeutta on todella vaikea arvioida ennen kuin niiden vaikutukset ovat nähtävillä, joten niiden arvioiminen palaamalla niihin jälkikäteen on käytännössä ainoa tapa nähdä metsä puilta.
Osuvasti jaksossa myös Samppa pääsee reflektoimaan omia tapojaan päätöksentekijänä, ja koko jakson ajan myös Hemppa ja Tomppa pääsevät pohtimaan omia päätöksiään ja sitä, millaisia he ovat päätöksentekijöinä.
Jos haluat tietää lisää aiheesta, kuuntele jakso tarkasti. Jos senkin jälkeen haluat lisää infoa, löydät Sampan ja Katjan kirjan ’Päätös’ useista eri kirjakaupoista sekä äänikirjana kaikista suurimmista äänikirja-appeista.
1:00 Samppa Vilkuna
1:05 Superson
2:20 Päätös
3:30 Katja Boxberg
5:20 Ketä kirjaan on haastateltu ja miksi?
5:30 Nathalie Ahlström
6:10 Millaisia ennakko-odotuksia Sampalla ja Katjalla oli kun he lähtivät projektiin?
9:09 Millaisia asioita haastateltavat painottivat päätöksenteossa?
11:45 Björn Wahlroos
14:45 Päätöksenteon ajoitus
15:10 Colin Powell
15:50 Tiedolla johtaminen
18:00 Intuitiosta
19:10 Ihmispäätöksistä ja niiden vaikeudesta
22:00 Onko huippujohtajilla jotain kaavaa tai kikkaa, jonka avulla voi tehdä parempia päätöksiä?
22:40 Reaktor
25:10 Auttaako kokemus päätöksenteossa?
25:30 Stig Gustavson
27:50 Millaisia vaikeita päätöksiä kirjan haastateltavat olivat joutuneet tekemään?
31:05 Sampan omasta päätöksenteosta